Bayram'da Ağzımızın Tadı Kaçmasın

Proteinler şüphesiz ki doğru beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Gün içinde toplam tüketilmesi gereken protein miktarı ise kişinin ağırlığına, fiziksel aktivitesine, sağlık durumuna göre değişmektedir. Hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinler olmak üzere ikiye ayırdığımız proteinlerden hayvansal kaynak olanların büyük bir kısmını ise etler oluşturmaktadır. Kurban bayramı boyunca da kırmızı et tüketim miktar ve sıklığı da artmaktadır.

kurban-bayrami-nets-club-beslenme

Fakat hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri fazla olduğundan tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gereklidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır. Bireye göre tüketim miktarı değişmekle beraber günde ortalama 120g tavuğun göğüs eti, hindi, yağsız dana eti, balık gibi etlerin tüketilmesi uygundur.

Ayrıca etin tüketim miktar ve çeşidi kadar pişirme ve saklama koşulları da önemlidir. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, ızgara veya haşlama tekniklerini kullanarak etlerini tüketmelidirler. Etlerin iç sıcaklığı en az 75 santigrat derece olmalıdır, çok yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli "kanserojen maddelerin" oluşumuna neden olabileceği için kızartma ve kavurma yöntemlerinden ise kaçınılmalıdır. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi de besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir.

Kesilen kurban etlerini saklama aşaması ise ayrı bir önem taşımaktadır. Büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine konularak, buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucu kısmında saklanmalıdır. Kullanılacağı zamanlarda ise oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlandıktan sonra kullanılmalıdır. Etler buzdolabında 0-2 santigrat derecede 3-5 gün, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede 3 ay saklanabilmektedirler. Etin çabuk çözünmesi amacıyla ise kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemlerin insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği ise unutulmamalıdır. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı "mikroorganizmalar" için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.

Hayvanların kesilmesi, kesim öncesi ve kesim sonrasında gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi, kesilen hayvanlara ait etlerin tüketiminde (saklama, hazırlama, pişirme vb.) gerekli hassasiyetin gösterilmesin de birçok bulaşıcı hastalık etmeninin ortadan kalkacağını, daha sağlıklı, dengeli, güvende bir bayram geçirebileceğimizi unutmamalıyız. Ayrıca günlük aktivitelerin arttırılması, su tüketimine dikkat edilmesi, ikramlarda aşırıya kaçılmaması da vücudumuzun alışmış olduğu dengeyi koruması açısından önemlidir.

Nets Club

" Gelişmiş cihaz teknolojisi ve uzman kadromuz ile güzelliğinizi ve sağlığınız önceliğimizdir."

Blog

iletisim bilgileri

Nets Club Bornova
Erzene Mahallesi 80 Sokak No: 14
(Tansaş Arka Sokak - Milli Eğitim Yanı)
Hükümet Meydanı Bornova / İZMİR

Tel: 0 850 277 6387

Faks: 0 232 342 8063

info@netsclub.com.tr

Sosyal Medya

JoomShaper